תנגודת לאינסולין – חוסר איזון הורמונלי שאתם חייבים לדעת עליו

בשנת 1900, שלושת המחלות הקשות ביותר באותה תקופה שגבו את מספר הקורבנות הגדול ביותר היו: מחלות זיהומיות, דלקת ריאות ושחפת.

אולם, אם התקדמות המדע ופיתוח של מגוון רחב של חיסונים, אנטיביוטיקה ותרופות כבר אין חשש ממחלות אילו.

כיום, עקב שינוי אורחות החיים ומעבר לתזונה מתועשת, מגפת ההשמנה שכלל לא נכחה בשנת 1900 נמצאת בממדים גדולים ולא ניתן לעצור את קצב ההתפשטות שלה.
אם נשאל את השאלה ממה אנחנו הכי הרבה חולים או מתים בעידן הנוכחי? אנחנו מקבלים תשובה שונה לחלוטין: סרטן, מחלות לב, סוכרת ואלצהיימר. מסתבר, שכול המחלות הללו יש להם מכנה משותף – תנגודת לאינסולין.

מה תפקיד הורמון האינסולין בגוף ? האינסולין הוא כמו שוער שפותח דלת שדרכו ניתן להכניס את הסוכרים וחומרים שונים מזרם הדם אל תוך התאים עצמם. כאשר יש בעיה בוויסות האינסולין - הסוכר או חומרים אחרים נמצאים ברמה גבוהה בדם ולא מגיעים ליעד שלהם וכתוצאה מכך יש סיכון לפתח סיבוכים ומחלות ושנות. ניתן לראות בתרשים מטה שהורמון האינסולין בעל השפעה עצומה על תפקוד מערכות הגוף.

מה תפקיד הורמון האינסולין בגוף ?

האינסולין הוא כמו שוער שפותח דלת שדרכו ניתן להכניס את הסוכרים וחומרים שונים מזרם הדם אל תוך התאים עצמם. כאשר יש בעיה בוויסות האינסולין – הסוכר או חומרים אחרים נמצאים ברמה גבוהה בדם ולא מגיעים ליעד שלהם וכתוצאה מכך יש סיכון לפתח סיבוכים ומחלות ושנות.

ניתן לראות בתרשים מטה שהורמון האינסולין בעל השפעה עצומה על תפקוד מערכות הגוף.

מה זה תנגודת לאינסולין ?

מצב גופני שקט, ללא תסמינים או סימפטומים שניתן לזהות אותו בבדיקות דם כאשר רמות הסוכר גבוליות או כאשר רמות הסוכר תקינות ורמות האינסולין גבוהות. מצב זה נגרם לרוב מתזונה לקויה ומרובה של סוכרים ופחמימות ואורח חיים יושבני..

במצב זה האינסולין שאמור לבצע מגוון רחב של פעולות עובד בצורה חלקית דבר שעלול לגרום למחלות רבות אם לא נשנה את אורחות החיים שנגרמות מעודף משקל ושומן בטני ואכילה לא מאוזנת.

איך נזהה האם יש לנו תנגודת לאינסולין בגוף ?

האם יש לך שומן בטני יותר ממה שאתה מעוניין בכך?

האם יש לך לחץ דם גבוה?

האם יש לך היסטוריה משפחתית של מחלות לב?

האם יש לך רמות גבוהות של טריגליצרידים?

האם יש לגוף שלך נטייה לאגור נוזלים?

האם יש לך כתמים שחורים בעור באזור הצוואר, עורף או מקומות אחרים בגוף?

האם יש לך קרובי משפחה שסובלים מסוכרת או תנגודת לאינסולין?

האם יש לך שחלות פוליציסטיות (נשים) או בעיות זיקפה (גברים) ?

אם עניתם על חלק או רוב השאלות אתם בנטייה לפתח תנגודת לאינסולין או שכבר אתם סובלים מזה.

מה הסכנות בתנגודת לאינסולין ?

נמצא שלמחלות רבות יש להם את אותו מכנה משותף – תנגודת לאינסולין. מחלות אילו הן המחלות השכיחות והמסוכנות בעידן המודרני ולכולם יש קשר במידה קטנה או גדולה למחלות הבאות: סוכרת, סרטן, מחלות לב, יתר לחץ דם ואלצהיימר. מחלות אילו נגרמות מכמה סיבות שאת חלקן נפרט כאן:

  • הורמון האינסולין לא יודע לווסת כראוי את הסוכרים והשומנים בכלי הדם השונים בגוף ולכן נראה שקיעה שלהם בכלי הדם ויצירת סיבוכים רבים כמו: מחלות לב, פגיעה בראיה, פגיעות עצביות ועוד.
  • הורמון האינסולין לא יודע לווסת כראוי את הביטא העמילואידים במוח דבר שגורם לשקיעה שלהם ולהגברת הסיכון למחלות דמנציה.
  • עקב ויסות לא תקין בהורמון האינסולין יש חוסר איזון הורמונלי שמעבה את כלי הדם ויוצר לחץ דם. למעשה לחץ דם מעיד על תנגודת לאינסולין גם ללא קשר לרמות סוכר גבוהות

תנגודת לאינסולין – חוסר איזון הורמונלי שאתם חייבים לדעת עליו

האם תנגודת לאינסולין ניתנת לריפוי ?

בהחלט, יש כמה צעדים פשוטים באורחות החיים שניתן לבצע ולהחזיר את הגוף לאחור ורצוי להתחיל ולטפל בזה כמה שיותר מוקדם. ככל שהזמן עובר ונתעכב המצב יחמיר ויכול להפוך לבלתי הפיך ולא יהיה ניתן להחזיר את המצב לקדמותו.

מהם הצעדים הפשוטים שיש לבצע כדי לטפל בתנגודת לאינסולין?

  • גמילה מסוכרים והפחתה ניכרת של הסוכרים והפחמימות במזון.
  • ביצוע פעילות גופנית ככל האפשר.
  • איזון מנגנון רעב שובע על ידי אכילה של מזונות משביעים.
  • שילוב מסגרת טיפולית נוחה לאיזון ושמירה על הדחפים לאכילה רגשית, סדר יום ובחירת שיטות תזונה נוחות.
דילוג לתוכן