תפריט דל פחמימה מכיל יתרונות רבים ולכן בשנים האחרונות ישנם מוצרים דלים בפחמימה וסוכר כיוון שתזונה דלת פחמימה נמצאה כמשביעה יותר, מונעת מחלות כמו סוכרת וסרטן, והיכולת לרדת ולשמור על המשקל גבוה יותר.
לשם בניית תפריט דל בפחמימה יש להבין את היחסים באבות המזון:

פחמימה-

תפריט תזונה דל בפחמימה יכיל בין 30-120 גרם פחמימה, ולכן אם הפחתנו בכמות הפחמימה נאכל יותר משאר אבות המזון ולכן נוכל להתאים זאת על פי העדפות המטופל או הסוכרתי את היחס הנכון עבורו:

1 מנת פחימה = 15 גרם פחמימה ומכילה את מנות הפחמימה הבאות:
1 לחם רגיל = רבע בטטה =1 תפו"א בינוני = חצי כוס של פחמימה מבושלת: כמו אורז / כוסמת / קינואה / פסטה = 1 כוס חלב.

רק מלהסתכל על כמות הפחמימה בכל מנת פחמימה יש להבין שבקושי ניתן לאכול פירות, לחמים ודגנים. כן ניתן לאכול אם זאת פירות דלים בפחמימה כמו: פירות יער, תותים, לחמים דלים בפחמימה, סקיני פסטה, ומוצרי חלב דלים בפחמימה כמו שמנת או יוגורט עשיר בשומן ודל בפחמימה.

שומן

יש לציין שככל שנאכל יותר שומן ככה גם נוכל לאזן טוב יותר את כמות הפחמימה בתפריטי היומי. ההמלצה הכללית היא לאכול כ 30% שומן בתפריט היומי בתפריט סטנדרטי מאוזן שמכיל כמות מאוזנת ולא מוגבלת של פחמימה. אולם, בתפריט דל בפחמימה ניתן לאכול יותר שומן ולשאוף אפילו ל40%-65% שומן בתפריט היומי. ואפילו ניתן להגיע ל כ 65%-80% בתפריט של תזונה קטוגנית.

יש לשלב שומן איכותי כמה שניתן, ורצוי שומן טבעי ולא מעובד כמו: שמן זית, שמן קוקוס, אבוקדו, טחינה, אגוזים ושקדים ואפילו חמאה. ניתן גם להשתמש בחמאה לא מזוקקת כמו החמאה ההודית המכונה- גהיי.

חלבון –

החלבון המומלץ בתפריט סטנדרטי נע בין 15%-20% שומן, אולם בתפריט דל בפחמימה ניתן לשאוף ל כ 20%-30% חלבון בתפריט היומי.
חלבונים נמצאים ב: בשר, עוף, דגים, מוצרי חלב, קטניות. יש לציין שקטניות כמו שרבים טועים מכילים פחמימה למרות שהם מכילים גם חלבון ובתזונה דלה בפחמימות יש לקחת זאת בחשבון. 

ירקות –

ירקות נחלקים ל2 קטגוריות מבחינת הרכב הפחמימה:
הירקות האדמתים שמכילים פחמימה- תפוח אדמה, בטטה, סלק, גזר, דולרית
הירקות שמכילים כמות פחותה של פחמימות כמו: שעועית ירוקה, מלפפון, חסה, ירקות עליים ועוד. קבוצה זאת ניתן לאכול בצורה חופשית בדרך כלל.

תפריט דל פחמימה – כיצד מתחילים?

תפריט סטנדרטי דל פחמימה:

בוקר:

1 גביע שמנת 5% 100 מ"ל
חצי גביע קוטג'
מנת ירק
ביצה / חביתה עם כף שמן זית

צהרים:

מנת דג סלמון / לברק
קערת שעועית ירוקה מוקפצת עם כף שמן זית ורבע אבוקדו ו1 זוקיני
קערת חסה עם כף שמן זית וכף לימון וכפיצת חרדל

ערב:

סלט המורכב מ:3 מנות ירק + טונה+ 100 גרם גבינת חלומי
וכף שמן זית

דילוג לתוכן