עבור מי מיועדת תזונת ספורט?

תזונת ספורט הינה תזונה המותאמת לאנשים העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית הן כחובבנים והן באופו מקצועני. אנשים שעוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית מתאפיינים בחילוף חומרים מהיר, צריכת קלוריות גבוהה, צורך באספקת אנרגיה רציפה במהלך כל היום, צריכה מוגברת של ויטמינים ומינרליים וצריכה גבוהה של חלבונים (בהתאם לאופי הפעילות).

תזונאי ספורט

מהן המטרות בתהליך ייעוץ על ידי תזונאי ספורט?

תזונאי ספורט מתמחה בהתאמת התפריט האישי לצרכים המשתנים והייחודיים של כל ספורטאי, בהתחשב בענף הספורט הרלוונטי. בין המטרות של תהליך ייעוץ עם תזונאי ספורט ניתן למנות:

הרכב גוף – הגעה להרכב גוף אופטימלי לכל ספורטאי (משקל ואחוזי שומן). לדוגמא: שחקני כדורגל שנדרשים למגוון מיומנויות כגון כח מתפרץ, ריצה מהירה, חוזק של השרירים מומלץ להגיע לאחוזי שומן שנעים בין 9% ל 13%. ספורטאי לריצות ארוכות (מרתון לדוגמא) רצוי שיגיע לאחוזי שומן שבין 10%- 15%.
רמת אנרגיה – תזונת ספורט נכונה נועדה בין השאר לשמור על רמה אנרגטית וחיוניות גבוהה לאורך כל זמן הפעילות וצמצום רמת עייפות וזמן התאוששות. בתהליך ייעוץ עם תזונאי ספורט יבחר תפריט המותאם לסוג הספורט שעוסק בו הספורטאי תוך בניית הרכב מזונות שיתנו כח ואנרגיה מתמשכים.
סדר יום תומך – ארגון ותכנון של סדר יום הכולל את מספר הארוחות הנדרשות ואת מגוון המזונות המתאימים. במקרים רבים, בשל עומס בלוח הזמנים, מתקשים ספורטאים לארגן לעצמם תפריט מסודר הכולל את כל הדרישה הקלורית ואת הצריכה האופטימלית של אבות המזון. בתהליך ייעוץ עם תזונאי ספורט, נבנית תכנית מפורטת ומגוונת של תפריטים הכוללת חלוקת הארוחות למשך היום, מגוון פתרונות ותחליפים, במטרה להגיע למטרות שאותם הצבנו.
מניעת חוסרים – להמנע מחוסרים תזונתיים, כיוון שבמהלך הפעילות הספורטיבית ישנה צריכה גבוהה של רכיבי תזונה. על מנת להמנע מחסרים תזונתיים יש צורך לבצע בדיקות דם סדירות ולהקפיד על תזונה מיטבית ככל הניתן. החוסר התזונתי השכיח ביותר בקרב ספורטאים הוא חוסר ברזל הגורם לתופעה שנקראת "אנמיית ספורטאים". מצב זה עבור להביא לעייפות ותשישות במהלך הפעילות הגופנית וגם אחריה, כיוון שפחות חמצן מגיע לרקמות הגוף מה שפוגע גם בביצועים ובהשגים.
טיפים והמלצות – הקפדה על תזונת ספורט הולכת ביחד עם הנאה מהדרך שזה אומר לאכול אוכל טעים, נגיש וקליל. אורח החיים של ספורטאים מקצוענים/חובבנים הוא לרוב אינטנסיבי מאוד. מטרה חשובה בתהליך ליווי על ידי דיאטן ספורט היא למצוא מתכונים ומזונות טעימים, קלים לבישול, זמינים בכל סופר וכאלו שלא מצריכים הכנה מיוחדת וגוזלים זמן.

כמה עולה ייעוץ תזונה מקצועי? לחץ כאן

מה כולל תפריט עבור ספורטאים?

• תפריט המותאם לספורטאים כולל קביעה של כמות הקלוריות והחלבון שיש לצרוך במשך היום.
• דיאטן ספורט ימליץ על תוספי תזונה במידת הצורך
• שילוב הנחיות להתאמת הארוחות לפני, במהלך ואחרי הפעילות הגופנית
• פרישה מאוזנת של הארוחות והמזונות המכילים חלבון במשך כל היום
• דגש על תזונה טבעית ולא מתועשת
• הנחיות להתאמת כמות הנוזלים שיש לצרוך במשך היום בהתאם לפעילות הגופנית
• יחס נכון בין חלבון ופחמימה במטרה להגיע ליעדים

מה כולל תהליך הייעוץ עם תזונאי ספורט?

• הכרת הספורטאי ושגרת הפעילות שלו
• תיאום ציפיות בנוגע ליעדים ולמטרות של הליווי התזונתי.
• מעבר על תוצאות בדיקות דם עדכניות וביצוע בדיקות דם ספציפיות נוספות.
• בניית תפריט מותאם אישית ע"י דיאטן ספורט מוסמך
• פגישות מעקב לבחינת ההתקדמות והתאמה נוספת של התפריט בהתאם לתוצאות.

מה הקשר בין תזונת ספורט למניעת פציעות ודלקות?

• חוסרים תזונתיים הנובעים מפעילות ספורטיבית מוגברת, יכולים לגרום לדלקות ולהחלשות של העצמות. בתזונה מאוזנת ישנם מרכיבים אנטי דלקתיים המגיעים מהמזון לדוגמא: אגוזים, שקדים, פירות, דגים וירקות. כאשר התזונה דלה או כשהיא מבוססת על מזונות מעובדים הגוף לא מקבל מספיק מרכיבים אנטי דלקתיים במזון, ואז כשהגוף נכנס לסטרס מוגבר בעת מאמץ גופני עלולה להתפתח דלקת במקומות שונים בגוף. דלקות יכולות להתפתח בשרירים ובגידים ולגרום עם הזמן לפציעות ספורט שונות.

7 טעויות נפוצות בתזונת ספורט – לחץ כאן
בדיקת אחוזי שומן בצורה מדויקת – מדריך קצר

דילוג לתוכן