נשירת שיער הנה תופעה שמשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם ויש לכך מספר סיבות:

  1. תזונה דלה בקלוריות או תזונה דלה ברכיבי תזונה המאופיינת בתזונה המערבית הטיפוסית כמו: צריכה דלה בירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות וחלבון איכותי.
  2. נשירה טבעית של השיער עם הגיל ושינויים מטבולים לאורך החיים.
  3. השפעה גנטית.
  4. מחלות שונות שקשורות בנשירת שיער.

החיפוש אחר טיפולים יעילים הוביל לטיפולים טבעיים ותרופות שונות. מאמר זה מספק סיכום של הראיות התומכות בשימוש בתוספים, שמפו ותרופות.

חוסרים תזונתיים:

ברזל- מחסור בברזל נקשר עם נשירת שיער אצל נשים לפני גיל המעבר, כמו גם אצל נשים וגברים לאחר גיל המעבר. אולם, אין הוכחות משכנעות לכך שתוספת עם ברזל בלבד מסייעת בנשירת שיער בקבוצה זאת.
עם זאת ישנן עדויות שלקיחת חומצת האמינו L-lysine יחד עם ברזל עשויה להפחית נשירת שיער אצל אנשים עם רמות נמוכות של ברזל.

חלבון- חלבון הוא אב בנין חשוב בבניית השיער ולכן צריכה נמוכה של חלבון יכולה לגרום לנשירת שיער ודילול השיער ולכן יש להקפיד על צריכה נאותה של 1 גרם חלבון לכל 1 ק"ג משקל גוף.

ויטמין D אבץ – מחסור בויטמין D ואבץ קשורים לנשירת שיער ולכן תיסוף יכול לסייע בעצירת הנשירה במידה ויש מחסור. (Franca, JCDSA 2013).

אבץ- מחסור באבץ יכול להתרחש עם תת פעילות של בלוטת התריס, מה שמוביל לנשירת שיער. תוסף אבץ הוכח כמפחית נשירת שיער ותסמינים אחרים של תת פעילות בלוטת התריס (Ambooken, Int J Trich 2013).

ביוטין – נכלל לעתים קרובות כמרכיב בתוספי מזון לשיער ולציפורניים. למרות שנשירת שיער היא סימפטום של מחסור בביוטין, נטילת ביוטין לא תסייע בנשירה עצמה. עם זאת, זה עשוי לעזור לחיזוק ציפורניים שבירות.
יש לציין, שמינונים גבוהים של ביוטין יכולים להפריע לתרופות מסוימות ולבדיקות מעבדה, כולל בדיקות המשמשות לאבחון מחלות בלוטת התריס והתקפי לב, לכן יש ליטול תוסף ביוטין בצורה מושכלת.

שמנים אתרים ושמפו-

בעוד שמנים אתריים ושמפו רבים טוענים שהם מעודדים צמיחת שיער, ראיות מדעיות התומכות ביעילותם מוגבלות.

ישנם עדויות ממחקרים המצביעים על כך ששמן רוזמרין, שמן קנאביס ושמן זרעי דלעת עשויים לספק יתרונות לצמיחת שיער, מחקרים אלו לרוב חסרים קבוצות ביקורת אולם ניתן לנסות ולהתרשם מהאפקט של אותם שמנים.

Alopecia Areata- הינה מחלה אוטואימונית של נשירת שיער, וניתן למרוח שמנים אתריים כמו שמן רוזמרין, שמנים נוספים ומיץ בצל ולצפות להטבה מסוימת.

עם זאת, אפשרויות פופולריות אחרות כמו מי אורז, שמן קיק וג'ל אלוורה חסרות תמיכה מדעית למרות שיש עדויות על היעילות שלהם בצורה מסוימת.

שמפוים טבעיים לשיער המתיימר לטפל בנשירת שיער לרוב חסרי ראיות קליניות, וחלקם רק מצפים קווצות שיער כדי לתת מראה של שיער עבה יותר.

טפול תרופתי:

ישנם 3 תרופות עיקריות לטיפול בנשירת שיער: מינוקסידיל, פינסטריד ודוטאסטריד

מינוקסידיל – מינוקסידיל מקומי (רוגיין) הוא טיפול פופולרי ללא מרשם, אם כי לא כולם חווים את היתרונות שלו.
ישנם עדויות שמצביעות על כך שמינוקסידיל פומי במינון נמוך יכול להיות יעיל, אך עלולות להופיע תופעות לוואי כמו: לחץ דם מופחת ושיער לא רצוי בפנים.

Finasteride ו-Dutasteride – הן תרופות המשמשות בעיקר לטיפול בהגדלת הערמונית, אך הן גם הראו יעילות בטיפול בנשירת שיער.

Finasteride הידועה בשם פרופסיה מיועדת בעיקר להתקרחות אצל גברים בדרגה קלה – בינונית.

לסיכום,

החיפוש אחר טיפולי נשירת שיער יעילים הוביל לאפשרויות שונות, אך העדויות המדעיות התומכות ביעילותם משתנות.

ישנם סוגים של תוספים, שמנים אתריים, שמפו טבעיים ותרופות שלכל אחד יש השפעה כזו או אחרת, מה גם שיש לציין כי תזונה מטיבה היא חיונית כדי להשיג תוצאות מיטיבות.

דילוג לתוכן