מתאמנים רבים מעוניינים לשפר את הרכב הגוף שלהם, שיפור הרכב גוף הוא תהליך המורכב מכמה שלבים.
בכל שלב, יש לבצע תוכנית תזונה ספציפית ומדויקת כדי להגיע לתוצאות הרלוונטיות.
בשלב הראשון, יש להוריד מסת שומן ולשמור על מסת השריר ככל הניתן על ידי תזונה מותאמת וביצוע תרגילי כוח לשימור המסה.
בשלב השני יש לבצע עליה במסת השריר ושימור מסת השומן. למעשה , ניתן גם לבצע את שני השלבים הללו בו זמנית. אולם, כדי להגיע לתוצאות מהירות יותר מומלץ לחלק אותם ל2 שלבים.

יש לציין שבכל השלבים הללו מומלץ לבדוק את מסת השומן ומסת השריר כדי להעריך את ההתקדמות ובהתאם לכך יש  לתת את התוכנית התזונתית והדגשים הרלוונטיים.

המשקל מהווה כלי חשוב להתקדמות

על מנת לבחון את ההליך קיימת חשיבות רבה להקפיד על הליך השקילה. אמנם רק באמצעות שקילה אין להסיק מסקנות בלעדיות על השינוי החל בהרכב הגוף, כלומר מסת השריר מול השומן, אלא , יש להביא בחשבון כי קיימים לא מעט גורמים המשפיעים על השקילה כמו למשל שעת השקילה, מערכת העיכול המושפעת מהשקילה
בשל ארוחת ערב אשר קדמה לשקילה, המחזור החודשי, תזונה עשירה במלח ועוד

 במסגרת בדיקה של אחוזי השומן יש להתייחס למונח  BMI
במסגרת בדיקה של אחוזי שומן יש להתייחס למונח BMI- אינדקס מסת הגוף. מדד BMI מציג את היחס בין המשקל והגובה.

התוצאה מגדירה האם מדובר במשקל תקין או קיים עודף משקל. עם זאת, מדד זה אינו מספיק להערכה של השומן בגוף, זאת בשל העובדה כי הוא מתייחס למשקל ולא מבחין בהרכב הגוף, כלומר לא מבחין בין שומן לשריר .

כיצד יש לבצע בדיקת אחוזי שומן?
ישנן מספר דרכים לביצוע בדיקת אחוזי שומן וכעת נפרט אודות הדרכים השונות של הבדיקה:

בדיקת עובי קפלי עור:
באמצעות מכשיר בשם קליפר (ראו תמונה מטה) אשר באמצעותו מפרידים את השומן התת עורי מהשריר במטרה לבדוק את עובי הקפל.

ישנם מספר מקומות קבועים אשר בהם ניתן למדוד את אחוז השומן הכללי בגוף בהתאם לטבלאות אשר כוללות התייחסות למין וגיל. היתרון של בדיקה זו פשוטה וזולה, אולם דיוק הבדיקה מושפע ממיומנות הבודק.

 בדיקת עוכבה חשמלית:
הכוונה למשקלים דיגיטליים ברמת מורכבות ודיוק המשתנה על פי דגם המכשיר. בבדיקה זאת ניתן למדוד את אחוזי השומן בגוף. בדיקת אחוזי השומן מבוססת על העברה של זרם חשמלי הבוחן את ההתנגדות החשמלית של הגוף בעת הסתמכות על מוליכות שונה של שריר ושומן.  אחוזי השומן בגוף מוצגים בהתאם לנוסחאות המבוססות על גובה ופעילות גופנית.
על מנת שהבדיקה תהיה אמינה יש צורך לדבוק בהנחיות קפדניות כמו למשל להקפיד להימנע מאכילה שעתיים לפני המדידה וכן לא לבצע את המדידה לאחר אימון גופני. ,

בדיקת DEXA
נחשבת לבדיקה המהימנה  והמדויקת  והיקרה ביותר כיוון שהיא סורקת את כל רקמות הגוף כולל עצמות, רקמות שומן ושריר ובכך נותנת תמונה מדויקת ביותר. בדיקה זאת מתאימה לספורטאים מקצועיים הרוצים לדעת במדויק את אחוזי השומן בגופם, נשים שנמצאות בסיכון לפתח אוסטאופורוזיס שכן שהבדיקה בודקת את דחיסות העצמות.
חסרונה העיקרי שהיא יקרה משמעותי מיצר הבדיקות.


קיימים טווחי נורמה שונים באחוזי השומן
יש לציין כי קיימים טווחי נורמה שונים באחוזי השומן בקרב האוכלוסייה הכללית בהשוואה לעוסקים בפעילות גופנית בצורה סדירה.

לשם ההשוואה שומן תקין בקרב גברים  10-20% שומן, בעוד אצל נשים 22-30% שומן.

לעומת זאת, בקרב ספורטאים העוסקים בפעילות גופנית לעיתים קרובות קיימת דרישה מיוחדת של אחוזי שומן בגוף בהתאם לאחוזי השומן השונים.
כך למשל, בקרב מפתחי גוף מקצועיים ניתן לראות כי הם מגיעים ל 5-6% אחוזי שומן. רוב הספורטאים המקצועיים בענפי הספורט השונים נעים בין 8-14%.

 יש לציין כי ירידה אל מתחת ל 10% שומן בקרב גברים ומתחת ל 18% שומן בקרב נשים עלולים לגרום לבעיות פוריות ושינוי המערך ההורמונלי אשר נקבע בין היתר על פי מסת השומן בגוף.

לסיכומו של דבר
במטרה להעריך את הרכב הגוף בצורה נכונה ומדויקת יש צורך להביא בחשבון מספר מדדים בין היתר משקל, היקף מותן, ואחוזי שומן. כאשר לוקחים בחשבון את מכלול הנתונים השונים ניתן להציב יעדים לגבי הירידה באחוזי השומן תוך התאמת תוכנית תזונה מתאימה וכמובן מעקב על ידי גורם מקצועי במטרה לבחון את ההתקדמות.

מקורות:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27117144
Use of fat mass and fat free mass standard deviation scores obtained using
simple measurement methods in healthy children and patients: comparison with the reference 4-component model.

 

דילוג לתוכן