אכילה רגשית היא כורח המציאות באורח החיים האינטנסיבי שבו אנו חיים לצד פיתויים רבים וזמינים היוצרים מצבים של אכילה חסרת שליטה וללא מעצורים. יש מגוון רחב של גישות כיצד לטפל בזה, נראה שכל אחד מאיתנו אוכל בצורה רגשית כיוון שהסיבות לאכילה רגשית רבות ומגוונות.

למרות הידיעה הזאת, נראה שרבים לא מייחסים לה חשיבות ולא מטפלים בשורש הבעיה ובמקום זאת ממשיכים לדבוק במגוון רב של דרכים ושיטות תזונה שונות כמו: צום לסירוגין, תזונה קטוגנית ,תזונה דלה בפחמימות, תזונה דלה בקלוריות ועוד.

מה מאפיין אכילה רגשית?

כדי לברר מה מאפיין אכילה רגשית ולהיות מודעים למצבים השונים המאפיינים אכילה זאת, יש מקום להשוות מצבים אילו למצבים של אכילה מאוזנת הנסמכת רעב פיזי ולא רעב רגשי.
אכילה מאוזנת מתאפיינת באכילה על פי תחושות רעב ושובע, המגיעות לאט לאט וכתוצאה מכך נאכל ארוחה מסודרת ליד שולחן ועם צלחת ונוכל להיות שבעים ומסופקים מהאכילה שתזין את הגוף ברכיבי תזונה חיוניים.

אכילה רגשית אם זאת, איננה קשורה לרעב פיזי אלא מגיעה באופן ספונטני ומיידי ע"י גירוי כלשהוא שיגרום לנו לאכול בצורה מיידית, מהירה וחפוזה ללא הכנה או תכנון מראש. אכילה רגשית איננה קשורה לרמת שובע ולפעמים נאכל מאכל כזה או אחר גם כאשר אנו מלאים.

מהם הסיבות לאכילה רגשית?

הטריגר לאכילה רגשית מגיע בדרך כלל מגירוי כל שהוא בין עם הוא גירוי רגשי, מחשבתי או גירוי  חושי:

גירוי רגשי – הסף הרגשי שלנו עולה ויורד במשך היום וברגע שהוא מגיע לסף מקסימלי ואף מעל לזה מתעורר בגוף שלנו רצון להוריד אותו אל מתחת לסף הזה כדי שנרגיש נוח עם עצמנו כיוון שישנם סיטואציות ומצבים שאיננו יכולים להכיל אותם מבחינה רגשית. לכן אכילה רגשית ומיידית ממוססת רגשות וגורמת לנו לחזור למצב הטבעי והמאוזן שלנו. מצב מאוזן הוא רק למראית עיין כיוון שלמעשה לא התמודדנו עם הרגשות שלנו ולא בחרנו בדרך הנכונה עבורנו לוויסות רגשי.

הדרך הנכונה כאשר אנחנו כועיסם, עצבניים או חשים שיעמום לדוגמה היא התמודדות עם הסיטואצינ ושמחים כאחד כמו שיחה עם חבר או מכר קורב אולם פתרון זה לעיתים מצריכים מאיתנו מאמץ ולכן אנחנו בוחרים בדרך הקלה והנוחה ולא בהכרח הנכונה.

האכילה הרגשית יכולה להיות מקושרת לרגשות רבים כמו: כעס, תסכול, סטרס, הנאה, שיעמום ועוד

גירוי חושי- מכירים את זה שאתם הולכים ברחוב והריח גורם לכם להיכנס למזנון עם אוכל מהיר כלשהוא גם כאשר לא באמת תכננתם.

גירוי על פי סדר – כאשר אנחנו חוזרים הביתה או כאשר אנחנו מגיעים לעבודה יש לנו התניה אוטומטית שפעולה מסוימת מקושרת עם אכילה כזו או אחרת מבלי שבכלל בדקנו אם אנחנו רעבים כן או לא.

חוסר מודעות– לא תמיד אנחנו מבינים למה אנחנו אוכלים בצורה רגשית. שטף החיים שלנו שבו אנו חיים מאגד בתוכו מספר רב של אלמנטים: עבודה, משפחה חברים ולפעמים האכילה הרגשית מגיעה מתחום כזה או אחר ולא תמיד אנחנו מודעים מאיפה שורש הבעיה. לכן התמקדות בשורש הבעיה ושיחה על ה"כאן ועכשיו" יכולה לפתור תסכולים ודילמות רבות שגורמות לנו לאכול בצורה רגשית.

גירוי על פי זיכרון ילדות- זיכרון ודמיון של מאכלים כלשהם צפים ועולים בנו במשך החיים ונשענים על הסביבה הביתית שבה גדלנו. לכן פעמים רבות הצורך לאכול על פי הנורמות החבריות והמשפחתיות שלנו גורם לנו לאכול שלא על פי תחושת הרעב באותו הרגע.

איך מתמודדים עם אכילה רגשית ?

כיצד נטפל באכילה רגשית ?

ישנם טכניקות רבות שבאמצעותם ניתן לטפל באכילה הרגשית. בטיפול אצלי בין אם בחרנו בשיטת תזונה כזו או אחרת אני תמיד מייחס חשיבות רבה להתמודדות עם אכילה רגשית, הטיפול מתמקד בעיקר בוונטילציה וחשיפת רגשות על ידי קלפי רגשות ,מודעות, תכנון אכילה ודרכים כיצד להתמודד עם פיתוים, הגברת המסוגלות והיכולת לעמוד בפיתויים.

נביא כאן תרגיל ורעיון שקשור במודעות שעלינו לאמץ דפוסי אכילה על פי מנגנון רעב שובע כדי להימנע  מאכילה רגשית.

תרגיל להתנסות:

כל פעם לפני שאתם מתחילים לאכול דבר מה, התמקדו במזון שבו אתם בחרתם וחשבו האם יהיה נכון לגוף שלכם לאכול אותו לא רק לטווח המיידי אלא גם לשעות הקרובות. כלומר, האם הגוף שלכם זקוק לו מבחינת רעב שובע ולא רק לסיפוק מידי.

במידה ועניתם -לא ! עזבו את אותו מאכל והמשיכו הלאה בחייכם.

במידה ועניתם כן,

המשיכו רגע ודמיינו את הגוף שלכם אוכל מאכלים אחרים וכמובן דמיינו גם את התחושה וההרגשה של הגוף כמה שעות אחרי האכילה, עד שתמצאו מה המאכל הכי נכון עבורכם שהגוף זקוק לו לשעות הקרובות. בצעו תרגיל זה מספר פעמים עד שיהפוך לחלק ממכם.

כאשר מצאתם את אותו מ אכל אכלו אותו.

בטכניקה זאת אנחנו מנסים ליצור שליטה ולעלות את רמת המודעות שלנו לגבי עצמנו באותו רגע נתון.

דילוג לתוכן