> מהי דיאטה קטוגנית?
> עד כמה היא מתאימה לסוכרתיים?
> האם היא מומלצת ובטוחה?

 

עבור מי שמחפש דיאטה לסוכרתיים – הדיאטה הקטגונית עמדה בשנים האחרונות במרכזם של מחקרים רבים ונמצאה כבטוחה ואפילו מומלצת למגוון אוכלוסיות, לרבות אנשים סוכרתיים.

 

תזונה לסוכרתיים בהתאמה אישית – כמובן שבכדי לבנות תפריט קטוגני מדויק ובטוח המותאם לך באופן אישי, יש לשקלל פרמטרים שונים: גיל, גובה, משקל, רקע רפואי, מחלות במשפחה, הוצאה קלורית יומית, חוסרים תזונתיים ועוד.

 

הידעת? דיאטה לסוכרתיים על בסיס קטוגני או 'דיאטת קיטו' הינה דיאטה דלה בפחמימות ועשירה בשומנים, עם כמות חלבונים ממוצעת. הדיאטה פותחה במקור עבור חולי אפילפסיה לפני כ-100 שנה. אלא שכיום, היא מועדפת גם בקרב אוכלוסיות נוספות הסובלות מתופעות כגון: סוכרת, עודף משקל, לחץ דם, התמכרות לפחמימות וסוכרים, עייפות כרונית ועוד.

 

לקוחות ממליצים על השיטה – צפה בסרטון קצר
כמה עולה ייעוץ תזונה אישי? מסלולי הייעוץ

 

מהי מחלת הסוכרת?

מחלת הסוכרת היא מחלה שבה ישנו הרס של תאי הבטא בלבלב וכתוצאה מכך מופרש פחות אינסולין לזרם הדם. התפקיד של האינסולין הוא להכניס את הסוכר מזרם הדם לתאי הגוף ולאפשר לתאים להשתמש בסוכר כמקור אנרגיה. כשמופרש פחות אינסולין לזרם הדם ישנה עליה של רמת הסוכר בזרם הדם וכתוצאה מכך הסוכר בדם שוקע באיטיות בכלי הדם הקטנים והגדולים דבר שעלול לגרום לסיבוכים שונים ואף קשים.

ישנם מספר סוגים של סוכרת, הסוג השכיח ביותר שמהווה כ 85% מהמקרים הינו סוכרת סוג 2 שמתחילה בדרך כלל בגילאים מבוגרים 40+. סוכרת זו נגרמת כתוצאה מאורח חיים לא מאוזן הכולל אכילה מרובה של סוכר ופחמימות, ישיבה ממושכת ופעילות גופנית מועטה יחסית, ועודף משקל בדגש על שומן ביטני אשר מחליש את פעולת הלבלב ויצור האינסולין. הטיפול במקרה של סוכרת סוג 2 כולל טיפול תרופתי, דיאטה לסוכרתיים כגון תזונה קטוגנית ופעילות גופנית.

סוכרת סוג 1 המכונה סוכרת נעורים מופיעה לרוב בגיל צעיר באופן פתאומי כך שחל הרס מוחלט של כל תאי הבטא והגוף מפסיק להפריש אינסולין לחלוטין. זו מחלה אוטואימונית לרוב עם רקע תורשתי. במקרה כזה מטפלים על ידי מתן אינסולין והתאמת תזונה לסוכרתיים. תזונה קטוגנית יכולה להפחית משמעותית את המינון של הזרקת האינסולין אצל המטופל.

סוכרת 1.5 מכונה סוכרת LADA הינה סוכרת סוג 1 בקרב מבוגרים מעל גיל 30. כיוון שהיא נגרמת עקב רקע אוטואימוני בדומה לסוכרת סוג 1 אולם הלבלב מוסיף ליצר אינסולין אך בכמות קטנה ממה שהגוף זקוק (בדומה לסוכרת סוג 2). הטיפול בסוכרת סוג 1.5 כולל שילוב בין כדורים, טיפול אינסולין ותזונה לסוכרתיים (כדוגמת תזונה קטוגנית) וכמובן פעילות גופנית.

 

תזונה לסוכרתיים 

דיאטה דלת פחמימות לסוכרתיים

 

איך ניתן לטפל בסוכרת?

הטיפול בסוכרת כולל כמה מרכיבים:

• התאמת תזונה נכונה בדגש על הימנעות מסוכרים והגבלת צריכת הפחמימות.
• הפחתת מאכלים מעובדים כגון: המבורגר, דגני בוקר, חטיפים מלוחים.
• הקפדה על אכילת מוצרים טבעיים כגון: ירקות טריים, פירות, אגוזים , שקדים, בשר רזה, עוף, דגים, מוצרי חלב ושמנים איכותיים.
• ביצוע בדיקות דם לסוכר בצום ובמהלך היום במטרה להגיע לטווח הנורמה.
• ביצוע פעילות גופנית מותאמת לסוכרתיים הכוללת מרכיב אירובי ואנאירובי – פעילות של סיבולת לב ריאה כגון הליכה, רכיבה או ריצה לצד פעילות גופנית לחיזוק מאסת השריר.

 

יתרונות דיאטה דלת פחמימות לסוכרתיים / דיאטה קטוגנית

• דיאטה לסוכרתיים מאפשרת שינוי מהיר, ירידה מהירה יחסית במשקל. במחקרים נמצא כי בתזונה קטוגנית הירידה במשקל הינה המהירה ביותר במהלך שלושת החודשים הראשונים של הדיאטה.
• תזונה לסוכרתיים על בסיס קטוגני מביאה לאיזון מידי תוך מספר ימים ברמות הסוכר.
• בשל אכילה מועטה יחסית עקב תחושת שובע ממושכת, ישנה עליה באנרגטיות של הגוף וירידה בתחושת העייפות.
• תזונה קטוגנית יוצרת רצף מתמשך באיזון רמות הסוכר בדם, דבר שמביא להפחתת מתח וחשש שהסוכר "ישתולל" ולתחושה כללית טובה.
• לעיתים קרובות אנשים הסובלים מרמות סוכר גבוהות סובלים גם מרמות גבוהות של כולסטרול. דיאטה דלת פחמימות לסוכרתיים עוזרת לחלק מהאנשים בירידה ברמות הכולסטרול הרע ועליה ברמות הכולסטרול הטוב.

 

10 המאכלים הכי מסוכנים עבור סוכרתיים – לחץ כאן
תזונה קטוגנית – טיפים למתחילים

 

דיאטה דלת פחמימות לסוכרתיים

 

דילוג לתוכן