מזון "אולטרה מעובד"- למה הוא כל כך מסוכן?

בשנים האחרונות, הולך וגובר הדיון סביב ההשפעות השליליות של מזון אולטרה מעובד על הבריאות. כדיאטן קליני, חשוב לי להדגיש כי מזונות אלו יכולים להוות סכנה אמיתית לאורח חיים בריא, והמאמר הנ"ל בא להציע דרכים פרקטיות להימנע מהם.

מהו מזון אולטרה מעובד?

מזון אולטרה מעובד מכיל מרכיבים ומוצרים שעברו תהליכי עיבוד מרובים, כולל הוספת חומרים כימיים, ממתיקים מלאכותיים, מתחלבים ,  E numbers  וחומרי טעם וריח. המטרה של החומרים הללו היא להאריך את תוחלת החיים של המוצר, לשפר את הטעם והמראה, ולהקל על האחסון וההכנה. מוצרים שנחשבים מעובדים: נקניקיות, ממתקים, מאכלים מהירים קפואים, ומשקאות ממותקים.
מענין לציין כי לחם מלא העשוי מ 100% דגנים מלאים ונחשב בריא  יכול להיות חשוד כמזון אולטרה מעובד עקב הימצאות מתחלבים וחומרים משמרים וe NUMBERS רבים.
במאמר זה אגע ואסביר בחלק מהחומרים המוספים שגורמים לו להיות מעובד:

 • מתחלבים
 • E- NUMBERS

מתחלבים

מתחלבים הם חומרים כימיים המשמשים לשיפור מרקם ויציבות מוצרי מזון ומשקאות ונקשרו לסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, התפתחות סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר. חשוב לשים לב לכך שמתחלבים נמצאים לעיתים קרובות במזונות מעובדים כמו מאפים ולחמים ולכן מומלץ להקפיד על קריאת תוויות המזון ולהימנע מצריכתם ככל האפשר.

E Numbers  

E Numbers  הם קודים המיועדים לחומרים המוספים למזון, אשר אושרו לשימוש באיחוד האירופי ובאזורים נוספים ( E=EUROPE) הם כוללים צבעי מאכל, חומרי משמרים, מתחלבים, וחומרי טעם וריח.
למרות שרבים מהם נחשבים לבטוחים לצריכה, ישנם חומרים מסוימים שהוכחו כגורמים לתגובות אלרגיות, בעיות במערכת העיכול, ואף סיכון מוגבר למחלות מסוימות. לדוגמה, חלק מצבעי המאכל המלאכותיים הובילו לדיונים בנוגע להשפעותיהם על ילדים עם ADHD חשוב להיות מודעים לכך שהסכנות הטמונות בחלק ממספרי ה-E דורשות יותר מחקר.

E-282 -סידן פרופיונאט

סידן פרופיונאט (E 282) הוא חומר שימור שנפוץ במיוחד במוצרי מאפה, כגון לחם, עוגות, ומאפינס, ותפקידו למנוע את צמיחת העובש והשמרים, מה שמאריך את תוחלת החיים של המוצרים. למרות שהוא נחשב בטוח לרוב האוכלוסייה ואושר לשימוש על ידי רגולציות מזון ברחבי העולם, ישנם דיווחים ומחקרים שמצביעים על פוטנציאל לסיכונים בריאותיים מסוימים, במיוחד לאנשים עם רגישות או אלרגיה לחומר זה. קיימים דיווחים על תגובות אלרגיות ורגישות במערכת העיכול, כולל דלקות ובעיות עיכול, בעקבות צריכת מזונות המכילים סידן פרופיונאט. במחקר שבוצע על עכברים נמצא שסידן פרופינואט גרם להשמנה ולעליה ברמות הסוכר. בנוסף, קיימת דאגה מהשפעות ארוכות טווח של חשיפה כרונית לחומר זה, אף על פי שנדרש מחקר נוסף כדי לקבוע את מלוא ההשפעות הבריאותיות שלו. בשל כך, מומלץ לצרכנים, במיוחד אלו הרגישים לחומרים מסוימים, לשים לב לתוויות המזון ולשקול להגביל את צריכת מוצרים המכילים את חומר השימור הזה

להלן רשימת מזונות אולטרה מעובדים שכדאי לשים לב אליהם ולשקול להפחית את צריכתם:

 1. מאפים וממתקים: עוגות, עוגיות, חטיפי שוקולד, גלידות, וסוכריות.
 2. משקאות ממותקים: קולה, משקאות אנרגיה, פירות ממותקים ומשקאות ספורט.
 3. מזונות מהירים וקפואים: פיצות קפואות, המבורגרים, נאגטס עוף, וארוחות מוכנות קפואות.
 4. נקניקים ומוצרי בשר מעובדים: נקניקים, סלמי, פסטרמה, ובשר מעובד.
 5. רטבים וממרחים: רטבים מוכנים, קצפת, חמאה, וממרחי חטיפים.
 6. מוצרי חלב מעובדים: גבינות מעובדות, יוגורטים ממותקים עם תוספים, ושמנת מתוקה.
 7. מוצרי דגנים מעובדים: דגני בוקר ממותקים, חטיפי דגנים, לחמים מלאים ולחמם לבנים.
 8. חטיפים מלוחים:  צ'יפס, פופקורן, ופרצלי.

הפחתת צריכת מזונות אלו והחלפתם במזונות טבעיים ומלאים יכולה לתרום רבות לשיפור הבריאות והתזונה. חשוב לזכור כי המפתח הוא באיזון ובבחירות מודעות, תוך כדי שמירה על מגוון תזונתי והנאה מהאוכל שאנו צורכים.ראש הטופס

החסרונות בצריכה של מזון אולטרה מעבד

מחקרים מראים כי צריכה גבוהה של מזון אולטרה מעובד, עם חומרים מוספים משבש את פעילות הגוף וקשור לבעיות בריאותיות רבות כמו:

 1. השמנת יתר וסוכרת מסוג 2: המזונות הללו עשירים בקלוריות, שומנים מעובדים, סוכרים מוספים ונתרן, התורמים לעלייה במשקל והגברת הסיכון לסוכרת.
 2. מחלות לב וכלי דם: הרכבם התזונתי הלקוי עלול להוביל להגברת הסיכון להתפתחות של יתר לחץ דם, הפרעות ברמות הכולסטרול ומחלות לב.
 3. סיכון מוגבר לסוגים מסוימים של סרטן: חלק מהתוספים הכימיים והשימוש בשומנים מוקשים נקשרו לסיכון מוגבר לסוגי סרטן שונים

אז מה עושים?

להלן מספר אסטרטגיות שיכולות לסייע בהפחתת צריכת מזון אולטרה מעובד ולקידום אורח חיים בריא יותר:

 1. קריאת תוויות המזון: למידה כיצד לקרוא ולהבין את תוויות המזון יכולה לעזור בזיהוי מזונות אולטרה מעובדים. הימנע ממוצרים עם רשימה ארוכה של חומרים, במיוחד אלו שקשה להבין או להגיה.
 2. קניית מוצרים בסיסיים: להעדיף מזונות בסיסיים כגון פירות, ירקות, קטניות, דגנים מלאים, חלבונים רזים (דגים, בשר לא מעובד, טופו) ושמנים בריאים (זית, אבוקדו). מזונות אלה עשירים בחומרים מזינים ודלים בחומרים מזיקים.
 3. בישול ביתי: הכנת ארוחות בבית מאפשרת שליטה מלאה על המרכיבים. ניתן להכין מנות טעימות ובריאות באמצעות מצרכים טריים ובריאים, מבלי להשתמש בחומרים מעובדים.
 4. תכנון ארוחות: תכנון מראש של הארוחות לכל השבוע יכול לעזור להימנע מאכילת מזון מהיר או קניית מזון מעובד ברגע האחרון. זה גם יכול לחסוך זמן וכסף.
 5. חיפוש חלופות בריאות: כאשר מחפשים חטיפים או משקאות, נסו למצוא אלטרנטיבות בריאות יותר. לדוגמה, פירות טריים או יבשים במקום חטיפים מתוקים, ומים או משקאות ללא סוכר במקום משקאות ממותקים.
 6. העדפת מוצרים אורגניים ומקומיים: הקשורים לעונות השנה ולאזורי גידול- מוצרים אילו יהיו זמינים ביולוגית טריים וזולים.
דילוג לתוכן